A Chrome, je to tady! Končí éra MS Windows?

Google uvolnil ke stažení nový internetový prohlížeč Chrome. Nový prohlížeč není nikterak zásadní věc, nebýt toho, že ho vytvořila firma Google. Jeho uvedení tak dostává zcela jiný rozměr. Cílem tažení jsou totiž Windows z dílny Microsoftu.

Nový produkt je představen velice přátelsky a to prostřednictvím kresleného příběhu na http://books.google.com. Veškeré oficiální informace jsou pak dostupné na Blogoscoped.com, prohlížeč prozatím běží pouze na systému Windows.

Neoficiální představa Google může být třeba následující. Na vašem počítači je nainstalován nějaký open-source operační systém, zřejmě Linuxového typu. Po zapnutí počítače se automaticky připojíte k internetu, pokud je připojení k dispozici, a bez jakéhokoliv zásahu uživatele nabíhá prohlížeč Chrome. Startovací stránkou je ideálně iGoogle.com. Na stránce je několik hlavních sekcí. První je emailový widget (Google jim říká gadgety) v podání Gmailu. Druhá sekce ukazuje vaše aktuální schůzky pro daný den, obsah dodává Google Calendar. Třetí sekci představují Google Dokumenty, kde můžete najít poslední zpracované texty a tabulky. A ejhle, naskakuje „instantní“ zpráva od jednoho z vašich kontaktů. Pochopitelně doručená přes Google Talk. Hned se jí budete věnovat. Jen co v rychlosti přelétnete nejnovější RSS zprávy v Google Reader gadgetu. Nade vším pak trůní jedno velké pole pro vyhledávání. Pole, které představuje pro Google hlavní zdroj příjmů a které umožňuje to, že za žádný z výše uvedených programů, které běžný uživatel počítače potřebuje ke svému životu, nemusíte zaplatit ani korunu.

Technicky má Google vše pod kontrolou. Chrome je vybaven novým javascriptovým strojem, který je na míru šitý Google aplikacím. Teoreticky by jejich běh měl být v Chrome rychlejší a bezpečnější než v jiných prohlížečích. Pokud se uživatel odpojí od internetu, potřebnou funkcionalitu dodá technologie Google Gears. Po opětovném připojení k síti se pouze synchronizují dokumenty (případně elektronická pošta a aktuální novinky) mezi online a offline verzí. Pokud jde o vývojáře ostatních aplikací, budou vítáni. Své aplikace budou moci pomocí API napojit na platformu Googlu. Vše pak poběží na Google App Engine. Tím vznikne komplexní ekosystém pro vše, co dnes od výpočetní techniky očekáváme.

Kdo si pak koupí Windows od Microsoftu? A bude si třeba ještě pořizovat kancelářskou sadu MS Office? Je jasné, že v nejbližších několika málo letech se v Redmondu nemusí obávat razantního poklesu obratu a zisku. Co pak ale? Před Microsoftem je tak nová výzva. Není také bez zajímavosti informace, která proběhla na Twitteru. Známý blogger Robert Scoble prohlásil, že Microsoft zvažoval použít jméno Chrome pro svůj prohlížeč medií nové generace. Prý ale od tohoto záměru ustoupil.

P.S. Chrome jsem zkusil. Je velmi rychlý (palec nahoru), inovativní (např. Task manager – palec nahoru) a nekompletní (chybí pluginy – palec dolů).

Napsáno pro Digitalne.cz.

3 thoughts on “A Chrome, je to tady! Končí éra MS Windows?

  1. A teď si představte, že Vaše utopická vize je současností a právě jste tento článek sepsal a publikoval přes Google „OS“ a tím jste porušil zákon, protože všechno co v tomhle super systému uděláte patří Googlu, který ten text proskenoval svými superboty, aby Vám nabídl tu nejlepší reklamu a pokud by náhodou byl článek nějak škodlivý, tak jej okamžitě přeposlal do schárnky policie i s přesnou adresou.

    Jo jo, blíží se ten čas, kdy lidé budou Google nenávidět stejně jako nyní nenávidí MS…

  2. No jo, firma či jakýkoliv podnik má dnes dvě možnosti: růst nebo zahynout. A tak Google, možná po vzoru Microsoftu, roste a roste, aby co nejvíc odvrátil den svého zániku 🙂

  3. ono záleží i na tom, zda všechny ty špiclovací funkce budou i ve finální verzi nebo jich tam bude ještě více, bojím se, že se jich nezbavíme, takže namísto jednoho velkého bratra jen budeme mít dva xD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *